Eski adı Aiolis Ilıcası olan, Varlığı antik dönemlere dek uzanan ılıca, ismini bulunduğu köyden alıyor ve Bademli Deniz Ilıcası olarak anılıyor. I.Derece Arkeolojik Sit alanı ilan edildiği için, Ülkemizde etrafına herhangi bir tesis yapılmamış nadir ılıcalardan biridir. Bademli Ilıcasında suyunun sıcaklığı 65 derece, Hatta yer yer denizin içinden çıkan sıcak suyu hissedeceksiniz denizde ise 42 derece olarak seyrediyor.
Suyun içerisinde hidroasetat ve arsenik bulunuyor. Bu nedenle ağrı, sızı, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıkları gibi rahatsızlara da şifa kaynağı olduğu bilinmektedir.
Türkiye’de jeotermal su ile denizin bu kadar iç içe olduğu başka bir yerleşim birimi bulunmamaktadır.
Rivayete göre ,Denizin içinden çıkan bu termal su 1993-95 yılları arası görev yapmış Fransız Başbakanı Edouard Baladur’un yakın akrabası Marcel Baladur’un eşi Madam Lili’nin Bademli Köyüne yerleşmesi sonrası ünlenmiştir.Fransız çiftliğinin sahibi Madam Lili’nin cilt hastalığına iyi gelmesi sonrası kaynak üstüne taştan çevrili bir korunak yaptırmıştır.
Ancak şu anda bu taş yapının üst duvarları yıkılmıştır. Bu taş yapının içerisi Kükürtten dolayı kötü kokuyor, ama aldırmayın yeşil yosunlu kaynak havuzuna mutlaka girin.Kıyı bölgesinde de bu termal sudan faydalanmak mümkün ancak deniz kestanelerine dikkat etmek lazım!