HANIM’IN KOYU: Yerli halk arasında Kokar Ot Koyu olarak da bilinen bu koy da aslında 2 tane koy bulunmaktadır. Sağ tarafında bulunan ufak koya kokar ot koyu denir. Diğer büyük olan koy ise Hanımın koyu… Bundan 10 yıl Öncesine kadar koydaki zeytinlik halka açık, ücretsiz piknik alanı gibi kullanılırken günümüzde sadece denizinden ve burada çıkan şifalı kilden faydalanabiliyoruz; ama ceplerimize koyarak ya da herhangi başka bir yöntemle kilden almak yasak! Aksi halde Koyun bekçisinin lütfen kilden almayın,dilerseniz burada istediğiniz kadar sürün uyarısına maruz kalabiliyoruz.
Şu an da özel mülk olan Hanımın koyu’nda bir zeytin işleme tesisi bulunmaktadır.Karadan giriş yasak, sadece deniz yolu ile bu eşsiz koyun denizinin keyfini çıkarabiliyoruz.
Yine bir Rivayete göre zamanında Mustafa Kemal Atatürk bu bölgede yaşayan ve bu bölgeyi temizleyip, koruduğu için Van’lı olan Kuvâ-yi Milliye bir hanıma hediye etmiştir(!) ama dediğimiz gibi bu sadece rivayet!

Peki bu kadar kıymetli olan bu Kilin faydaları neler?
Kil eski çağlardan beri daha iyi yaşam,daha genç görünüm için uygulanmaktadır. Birçok çeşidi olmakla birlikte burada bulunan Yeşil Kil ; Oldukça emici güce sahip bir kil türüdür ve kirleri, toksinleri ve yağları ciltten atmada oldukça iyidir. Deriyi dökme ve ölü deri hücrelerini temizleme görevi görür, kan akışını hızlandırır, kanama durdurucu gibi çalışır ve ten rengini artırır.

Yeşil kil, organik bitkisel maddeler içermenin yanında silis, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, selenyum gibi eser miktarda mineral de içermektedir. Buna ek olarak cildi beslemeye yardımcı olan mikro-mineraller içerir. Yeşil kil sadece cildin durumunu iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda kireçlenme ve romatizma ile ilgili ağrılarla mücadelede etkili hale getiren ağrı kesici ve iltihap önleyici içeriklere de sahiptir.

Kil Maskesini nasıl yapıyoruz?
Kili tüm vücudumuza sürebileceğimiz gibi sadece istenen bölgeye sürüp,maksimum 30 dk güneşte kuruyup,sonra deniz suyu ile yıkayıp cildimizin tazelendiğini hissederek tekne turumuza daha keyifli devam ediyoruz.