Dikili’nin tarihi:
Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği Dikili, ilk çağlardan günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Tarihte Mysia adıyla anılan bölgede ilk olarak, Luwiler ile Helenlerin Leleg ve Peselag adını verdikleri kavimlere ait uygarlık izlerine rastlanmış, tarih içinde Lidyalılar, Persler, Frigyalılar, Romalılar ve Bergamalılara yurt olmuş. Antik çağda Dikili çevresinde farklı uygarlıklara ait birçok kent kurulmuşken, bu kentlerin en gelişmişi bir dönem Aristoteles’in de yaşadığı Atarneus’tur.

Dikili, 1860’lı yıllarda Bergama ilçesine bağlı bir bucak iken, 1923 yılında belediye oldu. 13 Ekim 1928 yılında Bergama’dan ayrılan Dikili, İzmir ilinin bir ilçesi olarak halen 30 köyü ile bir ilçe merkezi.
jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularla yılın 12 ayı termal sağlık ve termal turizmi açısından Dikili’ye büyük katkı sağlamaktadır. her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan festivalleri ve kültür-sanat yaşamına değer katan Dikili insanının sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrı olan zeytini ve zeytinyağını üretip, dünyaya yıllarca lezzet ve sağlık sunmuştur.

Karadağ’da Volkanik Karagöl, Yaklaşık üç bin bitki çeşidinin bulunduğu Atatürk botanik Bahçesi, Nebiler’deki Aşıklar Şelalesi,dünyada ün kazanan Yağcıbedir Halıları, Kocaoba, Mazılı, Samanlık ve Çağlan Köylerinde el tezgâhlarında doğal kök boya kullanılarak üretilen halı, kilim ve heybeler görülmeye değer…
Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin en büyük seraları da Dikili’dedir.

COĞRAFYASI:
Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Konumu Ege Denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alır. Komşu ilçeler Ayvalık, Bergama ve Aliağa’dır. Dikili’nin yerel konumu 39 derece 03 saniye kuzey enlemi ile 26 derece 52 saniye doğu boylamı arasına düşer. İzmir’e 118 km uzaklıktadır. Denizyolu olarak İzmir’e 66 mil, İstanbul’a 228 mil ve Midilli’ye 18 mil uzaklıktadır.
*İlçenin yüzölçümü 541 km²’dir. Rakımı 2 metredir.

Plajlar
Dikili, 40 kilometrelik kumsalında sıralanmış mavi bayraklı plajları, Beach Club ve koylarıyla, deniz tutkunlarına unutulmaz güzellikler sunuyor. Tekne turları ise sizi yeşil ile mavinin iç içe geçtiği eşsiz koylarla buluşturur.
Dikili ve çevresindeki plaj ve koyları; Pisa, Kokarot, Hanımın Koyu,Hayıtlı koyu, Killik, Çam kamp, Kayra, Fame beach,Ayazma Beach, Zindancık koyu, Kalem Adası, Garip Adası, AkvaryumKoyu,Bademli Deniz Ilıcası, Belediye Halk Plajları oluşturur.