Kalem Adası ile Garip Adası arasında kalan bölge akvaryum gibi suya ev sahipliği yaptığı için ismini de buradan almıştır. Mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz güzelliklerinden bir tanesi. Tekne ile gelip kendinizi Maldivler de gibi hissededip, Turkuaz sularda denizin tadını çıkarabiliyorsunuz.

Ünlü tarihçi Strabon, Aya Nikola Kilisesinin ana karaya dil şeklinde uzanan bir yarım ada olduğunu söylemektedir. Fakat geçen zaman ve jeolojik olaylar sonucu 2 bin yıllık batık bir kilise kalıntısı halini almıştır. Buradan geçen gemiler Aya nikola ile ana kara arasını sığ olduğu için seyir yapamazlar.

Antik Dönem’de “Kanai” (Kane) olarak adlandırılan, Çandarlı, Bademli ve Denizköy’ün de içinde yer aldığı yarımadada bulunan Aya Nikola Kilisesinin, günümüzde sadece kalıntılarıyla, Bademli kıyılarını selamlar. Ortodoks inancına göre Aya Nikola, denizcileri koruyan azizdir.

Kalem Adası: Bademli Köyü’nün kıyıları ve Midilli Adası arasında konumlanmış. Ana karaya sadece 450 m uzaklıkta. Midilli ise 13 deniz mili yakınında. Ada üzerinde, Oliviera Resort Hotel isimli bir adet de özel ev bulunuyor. Adanın bademli tarafına bakan kısminda plaj konumlandırılmış, diğer taraf (garip adasına bakan kısım) ise bakir. 480.000 m2 alana sahip Kalem Adası Eşsiz doğa güzelliklerini, egzotik ağaçlar, yüksek palmiye ağaçları, zeytinler, taş yollar, turkuaz rengi deniz ve incecik kumlu sahiliyle adete bir cennet.

Garip Adası: Dartar Ailesi’nin 2010 yılında Fİ Yapı’ya sattığı Garip Ada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunmaktadır. 358 bin metrekarelik alana sahip olan Garip Adada herhangi bir yapı yok.
DİP NOT: 1973 yılında Gülşen Bubikoğlu ve Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştıkları YABAN filminde de bu adadan görüntüler yer almaktadır.